کود سه بیست برای برنج

کود سه بیست را می توان پر مصرف ترین نوع کود دانست. این کود عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به یک میزان مساوی دارد و در کنار این عناصر مغذی، انواع میکروالمنت ها نظیر روی، منیزیم، منگنز، مس،  بر، آهن و انواع آمینواسید را برای رشد برنج داراست. به کود هایی که تمام عناصر فوق را داشته باشند را کود کامل ( NPK )  می گویند. این کود در زبان فارسی به کود سه بیست نیز معروف است. کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی که در گلدان نگهداری می شوند نیز مفید است. کود سه بیست کودی چند منظوره و برتر است که می تواند در تمام مراحل رشد گیاهان و سبزیجات استفاده شود. این ماده حاوی مقادیر مساوی نیتروژن (۲۰٪)، فسفر (۲۰٪) و پتاسیم (۲۰٪) است تا فرمولی متعادل برای گیاهان شما فراهم کند. از کود سه بیست در تمام مراحل رشد برنج می توان استفاده کرد. کود سه بیست برنج قابلیت ترکیب با دیگر سموم و کود ها را دارد. در فرمولاسیون این کود از بهترین مواد استفاده شده است. کود سه بیست برای برنج را می توان به صورت محلول، خاکی و یا آبکود به گیاهان زراعی، باغی، صیفی، دانه های روغنی، گل های آپارتمانی و زینتی افزود.

کود سه بیست برنج تحت عنوان کود عمومی محصولات کاربرد دارد و در طول رشد برنج مصرف می شود که تمام احتیاجات برنج را فراهم می کند. این کود علاوه بر تاثیر مثبت بر رشد گیاه، در تعادل عناصر خاک و گیاه نقش دارد. با مصرف کود سه بیست برای برنج، تمام عناصر غذایی و ریز مغذی های از طریق ریشه برای گیاه فراهم می شود.

قیمت کود سه بیست

کود سه بیست یا کود کامل برای محصولات زراعی و باغی استفاده می شود و به رشد سریع گیاه در طول دوره رشد کمک می کند. کود سه بیست برنج فاقد کلر می باشد که در صورت مصرف آن بروز مسمومیت در گیاه و احتمال سوختن برگ های گیاه وجود ندارد.

قیمت کود سه بیست به نوع آن و وزن  بسته کود بستگی دارد. برای خرید کود ابتدا نیاز های گیاه خود را بسنجید. در صورتی که به مشاوره و راهنمایی بیشتری احتیاج دارید، با مشاوران ما در هیراکود ارتباط بگیرید.

کود سه بیست برای برنج

کود سه بیست برای برنج

برنامه کودی برنج

برنامه کودی برنج باید شامل همه مواد مغذی ماکرو و ریزمغذی ها باشد، تا کود مناسب گیاه عملکرد خوبی روی گیاه داشته باشد. برنامه کودی برنج از زمان کاشت برنج تا زمان برداشت قابل اجراست. برای تعیین برنامه کودی برنج، باید نیاز خاک مزرعه را بسنجید و بر اساس مواد مغذی که گیاه به آن احتیاج دارد عمل کنید.

زمان کود دهی برنج

زمان کوددهی برنج با توجه به منطقه کشت برنج، آب و هوا، جنس خاک و نوع رسیدگی زمان های متفاوتی از سال است. اما در یک نگاه کلی در زمان اولین شخم زمین برای کاشت برنج، باید از کود فسفاته استفاده شود. در مرحله بعد، قبل از نشاء و در صورت استفاده از کلر پتاسیم در دو مرحله قبل از نشاء و  در زمان سرک اول برای کوددهی باید اقدام کرد. نوبت بعدی کوددهی در زمان خوشه دهی برنج است تا برنج را در برابر آفات، بیماری‌های قارچی و حشره ساقه خوار محافظت کنیم.

کود های مختلفی برای تامین مواد مغذی مورد نیاز برنج وجود دارد. اما همانطور که گفتیم برای اطلاع از میزان مصرف و زمان مصرف باید به چند عامل دقت کنید. در صورتی که در مورد زمان و مقدار مصرف کود شیمیایی سوالی دارید، با کارشناس ما در هیراکود ارتباط بگیرید.

نحوه مصرف کود  NPK

در مورد نحوه مصرف کود NPK دانستن این نکته الزامی است که این کود قابلیت محلول شدن در آب را دارد و معمولا کشاورزان از این روش برای تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاهان استفاده می کنند. همچنین می توانید کود NPK را به صورت محلول پاشی استفاده کنید. اما حواستان باشد که در استفاده از این نوع کود در دستگاه های کودپاش با توجه به دانه های درشت و ریز به راحتی قابل استفاده نیست.

روش دیگر استفاده از کود NPK استفاده در سیستم های آبیاری کشت بدون خاک یا هیدروپنیک است. در این روش مقدار مشخصی از کود سه بیست را در تانک های بزرگ آب حل می کنند، سپس از طریق لوله های آبیاری قطره ای، محلول را به ریشه گیاه می رسانیم.  در استفاده از کود NPK به میزان توصیه شده روی بطری یا بسته بندی کود توجه کنید، استفاده بیش از حد از این کود  نه تنها به نفع گیاه نیست، بلکه به گیاه آسیب وارد می کند.

مزایای کود سه بیست

  • از این کود در تمام مراحل کشت می توان استفاده کرد.
  • این کود محلول در آب است و می توان در سیستم های آبیاری تحت فشار یا قطره ای از آن استفاده کرد.
  • تمامی مواد مورد نیاز گیاه(ماکروها) را به آن منتقل می کند.
  • از این کود می توان به صورت محلول پاشی نیز استفاده کرد.
  • کود سه بیست به راحتی توسط گیاه جذب می شود و قدرت جذب بالایی دارد.
  • استفاده ار کود سه بیست موجب سرسبزی، افزایش فتوسنتز و رشد گیاه می شود.
  • بهره گیری از کود سه بیست ریشه های گیاه را توسعه می دهد.
  • کود سه بیست با توجه به قدرت انحلال بالایی که دارد، نیاز آبی گیاه را کاهش می دهد.
  • استفاده از این کود در دراز مدت باعث شوری خاک نمی شود.

برای خرید کود و استفاده از آن در زمین کشاروزی یا شالیزار نباید بدون مشورت با افراد صاحب نظر اقدام کرد. زیرا هر کود در کنار آثار و نتایج مثبتی که بر گیاه می گذارد، درصورت استفاده در جای نادرست، به گل و گیاه، درخت، شالی و هر موجود سرسبز دیگری آسیب خواهد زد.

در کنار اهمیت خرید کود، دانستن زمان کوددهی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر کود را در زمانی که گیاه به آن احتیاجی ندارد، به گیاه اضافه کنید، شاهد نتایج خوبی نخواهید بود. مورد دیگر مقدار مصرف کود است که آن هم با توجه به شرایط و وضعیت گیاه شما تعیین خواهد شد.

لذا برای خرید کود و اطلاع از بهترین زمان مصرف کود شیمیایی، با کارشناسان و افراد کاربلد مشورت کنید تا از خسارت های احتمالی جلوگیری کنید.