تفاوت پایان نامه و مقاله

تفاوت پایان نامه و مقاله : پایان نامه و مقاله دو فرمت مهم گزارش کار تحقیقاتی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی هستند. تفاوت پایان نامه و مقاله در موارد بسیاری مربوط به حجم نوشته‌ها است و از نظر نحوه نگارش و اصول علمی به کار رفته در پژوهش، بین پایان نامه و مقاله تفاوتی وجود ندارد. پایان نامه به معنای نوشته طولانی مربوط به موضوع خاص برای کسب مدرک دانشگاهی می باشد. از طرف دیگرف مقاله بعنوان بخشی از تحقیق اصیل و عاری از سرقت ادبی تعریف می شود. با ما همرا باشید تا به تفاوت بیشتر پایان نامه و مقاله بپردازیم.

تفاوت مقاله و پایان نامه درچیست؟

امروزه ، دامنه تحقیقات در انواع رشته های تحصیلی گسترش یافته و در دوره های تحصیلات تکمیلی از اهمیت بسیار زیادی در میان دانشجویان برخوردار است. در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری، کیفیت تحقیق بیشتر مورد تاکید قرار گرفته و اصالت و نوآوری آن مورد توجه قرار می گیرد. این نوع تحقیق به اشکال مختلف ارائه می شود. مقاله و پایان نامه جز رایج ترین نوع این تحقیق می باشند.

انجام پایان نامه . تفاوت پایان نامه و مقاله

تفاوت پایان نامه و مقاله

تعریف پایان نامه :

پایان نامه به معنای نوشته طولانی مربوط به موضوع خاص برای کسب مدرک دانشگاهی می باشد. پایان نامه تحقیق عمیقی است که زیر نظر یک فرد باتجربه انجام می شود؛ اکثر اوقات، پایان نامه پس از انجام تحقیق بر روی موضوع خاص نوشته می شود. پایان نامه در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری نوشته شده و از اهمیت بسیار زیادی در پیشرفت شغلی و تحصیلی دارد.

به چه نوشته ای مقاله میگویند؟

از طرف دیگرف مقاله بعنوان بخشی از تحقیق اصیل و عاری از سرقت ادبی تعریف می شود. اصطلاح تحقیق (research) از تکرار جستجو (re-search) نشئت می گیرد. معمولا مقاله ها به دو دسته کیفی و کمی تقسیم بندی می شوند.

ساختار فلسفی پایان نامه و مقاله :

معمولا پایان نامه بیانیه علمی و بصورت خلاصه می باشد. ماهیت پایان نامه اینگونه است که احتمالات نظری بی شماری را برای جستجو فراهم می آورد. اگرچه پایان نامه مرزهایی را برای این احتمالات متغیر ایجاد می کند، محور اصلی تحقیق ثابت و بدون تغییر می ماند. از طرف دیگر، مقاله هر دو متغیر نظری و ثابت ها را در بر می گیرد که برای اثبات سوال اصلی تحقیق مد نظر قرار می گیرد.

تفاوت های بین مقاله و پایان نامه در چیست؟

تفاوت های بسیار زیادی بین مقاله و پایان نامه وجود دارد. برخی از این تفاوت ها اساسی و برخی دیگر جزئی تر هستند.

۵ تفاوت اساسی انجام پایان نامه و نوشتن مقاله :

 1. پایان نامه به عبارت یا سوال اصلی استدلال علمی مرتبط است که نیاز به تحقیق بیشتر دارد، در حالی که مقاله بر روی اثبات استدلال اصلی متمرکز می شود.

 2. پایان نامه در مورد احتمالات نوشته می شود، در حالی که مقاله هدف اصلی تحقیق را اثبات کرده و شواهد و اطلاعات مربوط به آن را جمع آوری کرده، سایر احتمالات را کشف کرده و آنها را خنثی می کند و فرضیه هایی را در مورد سوال تحقیق ارائه می دهد. بطور دقیق تر، مقاله کلا در مورد توضیح و اثبات پایان نامه می باشد.

 3. معمولا پایان نامه با دامنه فکری گسترده نوشته می شود که یک پروپوزال یا بیانیه را ارائه می دهد، در حالی که مقاله به انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارد تا سوال اصلی تحقیق را تایید کند.

 4. مقاله فرایندی زمان بر و طولانی است که جمع آوری مدارک و شواهد، افزایش و خنثی سازی انواع احتمالات و کاربرد تئوری ها و شواهد برای سوال اصلی مقاله را در بر می گیرد. تمامی این کارها برای اثبات پایان نامه انجام می شوند. مقاله نوع گسترده پایان نامه می باشد.

 5. گاهی اوقات واژه پایان نامه به جای مقاله مورد استفاده قرار می گیرد، اما این یک خطای لفظی است که جزء جایگزین کل می شود. پایان نامه جزئی از مقاله می باشد.

  تفاوت پایان نامه با مقاله به اختصار :

  • حجم پایان نامه و رساله از حجم مقاله بیشتر است.
  • موضوع پایان نامه گسترده تر و جامع تر از موضوع یک مقاله ی علمی می باشد.
  • دید پایان نامه نسبت به موضوع گسترده و کلان است در صورتی که مقاله دیدی کوتاه و خرد نسبت به موضوع دارد.
  • پایان نامه به دلیل حجم گسترده ای که دارد می تواند از انواع روش های تحقیق استفاده کند اما مقاله به دلیل کم حجم بودن مجبورا باید از یک روش تحقیق یا تلفیقی از روش ها استفاده کند.
  • معمولا پایان نامه یک نوشته ی جدید در مورد موضوعی جدید است اما مقاله می تواند از پایان نامه ی نوشته شده استخراج گردد یا مروری بر مقالات علمی انجام شده قبلی باشد.
  • محدود بودن اهداف مقاله نسبت به پایان نامه
  • تعداد منابعی که در نوشتن یک پایان نامه استفاده می شود گسترده تر از منابع یک مقاله علمی است.
  • بخش های تشکیل دهنده ی پایان نامه و مقاله متفاوت از مقاله می باشد.
  • برای نگارش مقاله نیازی نیست نویسنده حتما دانشجوی باشد اما نویسندگان پایان نامه و رساله دانشجویان ارشد و دکترایی هستند که برای دریافت مدرک تحصیلی خود کار نگارش را انجام می دهند.

  ۴ روش تشخیص پایان نامه از مقاله

  1. پایان نامه دارای روش تحقیق نمی باشد. از طرف دیگر، مقاله روش تحقیق را شرح داده و نوع کیفی یا کمی بودن آن را مشخص می کند.
  2. پایان نامه به تنهایی هدف است. اگرچه مقاله توضیح پایان نامه است، تمامی خطوط جستجو را برای آن باز می کند.
  3. پایان نامه بر روی یک سوال اصلی متمرکز می شود، در حالیکه مقاله چند سوال مربوط به موضوع اصلی را بیان می کند. برخی از این سوالات خنثی بوده و برخی دیگر بعنوان شاخص های گفتمان جایگزین می باشند.
  4. معمولا مقاله از پایان نامه اقتباس می شود، اما همیشه اینگونه نیست.

  نکته مهم درباره تفاوت انجام پایان نامه و نوشتن مقاله

  در این مقاله شما را با تفاوت پایان نامه و مقاله آشنا کردیم. همان‌گونه که مشخص است تفاوت پایان نامه و مقاله بیشتر از نظر تعداد کلمات و حجم کار است نه تفاوت محتوایی و روش شناختی.

  مشاوره انجام پایان نامه ارزان

  اگر شما دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری باشید احتمالا نوشتن پایان نامه یکی از دغدغه های شماست. انجام پایان نامه علاوه بر مشکلاتی که برای نگارش ، انتخاب موضوع پایان نامه و نوشتن پروپزال دارد ، جنبه مالی آن نیز یکی از مشکلات دانشجویان است. نگارش پایان نامه از ابتدا تا انتها شامل هزینه هایی است که شاید برخی از دانشجویان توان پرداخت آن را نداشته باشند. بنابراین ما در نگارشگران برتر با استفاده از برترین مشاوران کشور سعی کرده ایم تا هزینه های اضافی را کسر و انجام پایان نامه برای شما ارزان تمام شود. کافیست تا با مشاورین ما تماس بگیرید تا شما در انجام پایان نامه ارزان راهنمایی کنند.