اجرای نما در تهران

یکی از مهم ترین بخش ساختمان نمای ساختمان محسوب می شود به این دلیل که اولین ارتباط افراد با ساختمان از طریق نمای آن می باشد. به همین اجرای نمای ساختمان یکی از با اهمیت ترین کارها می باشد زیرا علاوه بر زیبایی ساختمان بر زیبایی سطح شهر نیز تاثیر گذار است. پیمانکار نما یا مجری نما با توجه به بافتی که ساختمان پروژه مورد نظر در آن قرار گرفته  است و با توجه به مکان جغرافیایی آن اقدان به انجام اجرای نما می کند.بطور مثال در شهرهای بزرگ مانند تهران و مشهد و …با توجه به ساختمان های دیگر در آن منطقه اجرای نما را انجام می دهند.شهرهایی نیز هستند که نماهای آن ها بیشتر سنتی می باشد تا ندرن مانندیزد و اصفهان و شیراز که طبق بافت همان شهر اجرای نما صورت می گیرد.اما در این مقاله می خواهیم به بیان مطالبی درباره اجرای نمای تهران بپردازیم و اجرای نما در تهران مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:

دستورالعملهای مربوط به اجرای نما در تهران

رئیس کمسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران عنوان داشته که درباره اجرای ضوابط نمای ساختمان ها و سازه ها در کلان شهر تهران بزرگ نگرانی هایی است که می بایست به آن توجه جدی شود .وی تخلف در نمای ساختمان را خطایی بزرگ دانست و عنوان داشت تخلف در این زمینه می بایست جزو خطوط قرمز مدیریت شهری قرار گیرد .مستند به گزارش ایرنا ایشان در دویست و شصتمین جلسه علنی شورای شهر تهران گزارشی ارائه نمود و در آن بیان داشت در اجرای ضوابط نمای ساختمان تضمینی وجود ندارد .نمای رومی نمایی است که اخیرا بسیاری از مردم گرایش زیادی به احداث آن در ساختمانهای خود دارند .ایشان در این جلسه مطرح نمود سازمان نظام مهندسی اجرای ضوابط را به ناظران تکلیف نکرده که این بحث نیز موجب نگرانی زیادی شده است .

وی در ادامه با اشاره به روند تصویب ضوابط نمای ساختمان خاطر نشان کرد ، در سال اول شورای چهارم موضوعات مربوط به ساماندهی سیما و منظر شهری اعم از املاکی که در حال گرفتن پروانه ساخت هستند و در فرآیند سیستمی صدور پروانه نقشه های نمای آن ها بررسی می شود و یا ساختمان هایی که در گذشته احداث شده اند و دریک نابهنجاری تمام عیار برای نمای شهر بوده مورد توجه قرار گرفته است .

اجرای نما در تهران

اجرای نما در تهران

مهم ترین عوامل تاییدیه کمیته اجرای نما در تهران

 • ارتقا کیفی سیما و منظر شهر
 • ساماندهی نماهای شهری و جلوگیری از ایجاد بی نظمی های دیداری
 • افزایش کیفیت ساخت و سازهای شهری
 • تقویت مشارکت عمومی و مردمی جهت افزایش کیفیت فضاهای شهری

برای تاییدیه کمیته اجرای نما در تهران چه مدارکی نیاز می باشد؟

۱-کپی پروانه صادره در خصوص بنای در حال توسعه (در صورتی که در مرحله ساخت باشد)

۲-تصاویری از بنای در حال توسعه (در صورتی که در مرحله ساخت باشد) فایل jpg

۳-تصاویری از بناهای همجوار تا دو پلاک و ابنیه شاخص محله. فایل jpg

۴-تصاویر جانمایی طرح پیشنهادی (۳D / سه بعدی) در میان تصاویر بناهای همجوار تا دو پلاک. فایل jpg

۵-بیان منطق طرح پیشنهادی نما در قالب چند گزاره کلیدی، تصویر یا کروکی. فایل jpg

۶-نقشه سایت پلان جانمایی طرح پیشنهادی در میان بناهای همجوار (مقیاس ۲۰۰/۱ یا ۵۰۰/۱) به همراه فایل Cad

۷-نقشه های نماهای تمام جبه های قابل رویت از معبر (مقیاس ۲۰۰/۱ یا ۱۰۰/۱) به همراه جدول مشخصات مصالح نما. فایل Cad و Pdf

۸-تصاویر سه بعدی رنگی از طرح پیشنهادی از کلیه نماهای قابل رویت از معبر. فایل jpg

۹-تصاویر سه بعدی رنگی از نمای شب طرح پیشنهادی و نقشه نورپردازی نما الزامی برای بناهای دارای کاربری مختلط (تجاری، اداری و مسکونی) و یا واقع در معابر اصلی شهر. فایل jpg و Cad

۱۰-نقشه های معماری مصوب (مقیاس ۲۰۰/۱ یا ۱۰۰/۱) فایل Cad

۱۱-نقشه های جزئیات اجرایی نما و عناصر الحاقی نما (مقیاس ۲۰/۱ یا ۵۰/۱) شامل تیپ بندی در و پنجره، تابلوها، نرده ها، ستون ها، سایبان، خط آسمان بنا و … فایل Cad و Pdf

۱۲-نقشه های جزئیات اجرایی نما و عناصر الحاقی نما (مقیاس ۲۰/۱ یا ۵۰/۱) شامل جزئیات اجرایی اتصالات نما در برش های طولی و عرضی و … فایل Cad و Pdf

۱۳-CD حاوی کلیه فایل ها و اسناد یاد شده در بندهای فوق

توجه داشته باشید که تمامی مدارک با مهر و امضای طراح معمار، ناظر و مجری ساختمان ارائه گردند.همچنین جلسه دفاع از طراحی نما ، با رزرو وقت قبلی و حضور طراح نما انجام می گردد.

محدودیت های موجود در اجرای نما در تهران

 • عدم استفاده ازنماهاي تمام شيشه اي يا تمام فلزي
 • پعدم استفاده از رنگ هاي نا متعارف و نا همگون درنماي ساختمان
 • پرهيز از بكارگيري مصالح متعدد در نماي ساختمان (حداکثر ۴ نوع)
 • عدم استفاده از فرمهاي نا متعارف و نامأنوس (نظيركشتي،مجسمه،ميوه هاو … )در طراحي و احداث بناها
 • پرهیز از بکارگیری مصالح برنده یا شکننده، در طبقات همکف و اول، در محدوده ای که در تماس فیزیکی با انسان قرار می گیرد. ( از قبیل فلز و …)
 • ضرورت استفاده از مصالح با دوام و مانا و مقاوم در مقابل فرسایش و آلوده شدن در نما و همجواری با محورها، معابر و یا ساختمان های خاص (از قبیل سنگ های مقاوم)
 •  ضرورت هماهنگی رنگ غالب نما، با رنگ ابنیه همجوار (در صورت برخورداری از کیفیت مناسب)
 • پوشاندن درز انقطاع بین دو ساختمان، با مصالح متناسب با نما

اهمیت اجرای نما در تهران

یکی دیگر از مسائل موجود در شهری هم‌چون تهران، وجود آلودگی صوتی است. البته در این موضوع نماهای ساختمان کم‌ترین دخالت را در کم یا زیاد شدن آن (آلودگی صوتی) دارند، اما باید توجه داشت که شهر تهران با چنین مسئله‌ای دست به گریبان است و برای فراهم آوردن آرامش برای ساکنین ساختمان، بایستی در نمای آن تدابیری اندیشیده تا این مسئله باعث تداخل در آرامششان نشود.موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی تنها مختص استفاده از نور خورشید نیست و مسائل دیگری را نیز شامل می‌شود. به طور مثال عایق بودن پنجره‌های مورد استفاده در نما نیز نقش بسیار مهمی در هدر نرفتن انرژی ایفا می‌کند. روشن و بدیهی است که در کنار بهینه‌سازی مصرف انرژی، به کار گرفتن چنین تدابیری به شکلی چشمگیر هزینه‌های جاری ساختمان را نیز کاهش می‌دهد و در صرفه‌جویی در منابع مالی نیز موثر است.