نحوه پاک کردن رزین از روی اجسام

نحوه پاک کردن رزین از روی اجسام : همیشه اپوکسی کاران سعی دارند تا با رعایت نکات و پیشگیری ، از ریختن اپوکسی روی اجسام یا دست خود جلوگیری کنند.از آنجایی که پاک کردن رزین امری دشوار به نظر می رسد ، در این مقاله نحوه پاک کردن رزین از روی اجسام  هرچه ساده تر و سریع تر خدمت شما عزیزان بیان می کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

نحوه پاک کردن رزین از روی اجسام و لوازم کار

برای پاک کردن رزین از روی اجسام روش های مختلفی وجود دارد که در این قسمت از مقاله به بیان روش ها و توضیحات آن پرداخته ایم که شامل موارد زیر می باشد:

  • مواد شیمیایی
  • استفاده از اسپری منجمد کننده
  • استفاده از انجماد
  • استفاده از حرارت

نحوه پاک کردن رزین از روی اجسام با مواد شیمیایی

در این روش به علت استفاده از مواد شیمیایی حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.
ضمنا بهتر است درها و پپنجره ها را نیز باز بگذارید.انواع مواد شیمیایی برای اینکار موجود هستند اما شما در هنگام انتخاب یکی ازین مواد به میزان خورندگی آن توجه کنید به این دلیل که ممکن است پیش از نرم کردن اپوکسی ، سطح زیرین آن را دچار خوردگی کند.استفاده از تینر می تواند گزینه مناسبی باشد به این صورت که حدودا یک ساعت سطح با آن در تماس باشد. در نهایت با یک کاردک مناسب شروع به پاک کردن رزین اپوکسی کنید.

نحوه پاک کردن رزین از روی اجسام

نحوه پاک کردن رزین از روی اجسام با اسپری منجمد کننده

با استفاده از اسپری های منجمد کننده می توان اپوکسی را شکننده کرد. این اسپری ها انواع مختلفی دارند و از فروشگاه های سطح شهر می توانید آن ها را خریداری و تهیه کنید .قوطی اسپری را به خوبی تکان دهید و از فاصله تقریبا ۳۰ سانتی متری به جسم مورد نظر اسپری کنید.پس از اسپری کردن با یک کاردک یا چکش اپوکسی را خورد کنید.

پاک کردن رزین از روی دست

برای اینکار می توانید از استون صنعتی استفاده کنید. بعد از استفاده از رزین ممکن است ندانید چگونه باید وسایل آغشته به رزین خود را پاک کنید. در اینجا ما چند ماده که با آن میتوانید رزین را از روی ابزار یا دست خود پاک کنید را به شما معرفی میکینیم.

رایج‌ترین حلال‌های هنگام کار با رزین اپوکسی بشامل موارد زیر می باشد:

  • استون با خلوص بالا (استون صنعتی)
  • زایلن
  • بوتانول
  • تینر

بهتر است از استون صنعتی استفاده کنید، استون به دلیل دسترسی راحت‌تر و تبخیر سریع میتواند عملکرد بهتری داشته باشد. استون آرایشی به دلیل ناخالصی هایی که دارد نمیتواند رزین اپوکسی را به خوبی پاک کند و وسایلتان همچنان آلوده باقی خواهند ماند.

موارد دیگر به راحتی در دسترس نیستند، زایلن و بوتانول بوی بسیار بدی دارند و تحمل آن در محیط کار مشکل است. تینرها به دلیل چرب بودن باعث ایجاد یک لایه چربی مانند روی وسایلتان میشوند و شما باید این چربی را نیز از بین ببرید چون چربی با رزین اپوکسی ایجاد ناسازگاری خواهد کرد.

رقیق کننده‌ی رنگ یا هر حلال دیگر می‌توانند برای برخی سطوح آسیب‌زا باشند. اطمینان حاصل نمایید که آنها را در یک ناحیه‌ی غیرقابل توجه پیش از اعمال کردنشان بر سطح اپوکسی خشک شده تست نمایید. در برخی موارد اپوکسی خشک شده احتمالاً کمتر از دو بدی داشته باشد.

نحوه پاک کردن رزین از روی اجسام با استفاده از حرارت

حرارت دادن رزین یکی از روش های پاک کردن رزین از روی اجسام است. پیش از حرارت دادن بهتر است رزین و اپوکسی خشک شده را به استون آغشته کنید.سپس سشوار صنعتی را روی سطح بگیرید .در حالتی که دما به بالای ۲۰۰ درجه برسد ، اپوکسی نرم می شود و می توانید آن را جدا کنید.

کل محل مورد نظر را یک مرتبه حرارت ندهید زیرا حرارت به اندازه کافی بالا نمی رود. به جای این کار بر روی قسمت هایی به قطر 5 سانتیمتر کار کنید. بعد از آنکه یک بخش تمام شد، روی قسمت بعدی کار کنید. پاک کردن رزین اپوکسی با این روش بسیار راحت تر از قبل خواهد بود.

اپوکسی حرارت دیده را بردارید . از یک کاردک پلاستیکی قوی برای برداشتن اپوکسی از روی سطح استفاده کنید. شاید در حین انجام این کار متوجه شوید که حرارت در بعضی از قسمت های زیرین نفوذ نکرده در این صورت دوباره قسمت را حرارت دهید و اپوکسی را بردارید تا کامل از روی سطح پاک شود. از کاردک فلزی استفاده نکنید زیرا ممکن است موجب آسیب دیدن سطح گردد.

نحوه پاک کردن رزین از روی اجسام به روش انجماد

✅ قدم اول: پوشیدن دستکش، زدن عینک، و ماسک بر روی صورت

شما به یک عینک مناسب و چسبیده به صورت تان نیاز دارید به طوری که هیچگونه هوایی از آن داخل نشود. همچنین یک جفت دستکش نیاز دارید که 3 از مچ دست شما بالاتر باشد.

یک ماسک مناسب هم نیاز است که بخارات متساعد شده را استنشاق نکنید. این کار برای امنیت خود شماست که منجمد کننده به پوست و چشم های شما آسیب وارد نکند . این یک ماده شیمیایی خطرناک است که ممکن است موجب صدمه جسمانی گردد.

✅ قدم دوم: پنجره و درب ها را باز کنید

این کار به هوا اجازه حرکت آزادانه می دهد و بخار های متساعد شده به بیرون از محیط هدایت می شوند. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است بخار متساعد شده در محل باقی مانده و هوا را برای تنفس نامناسب کند. بعد از باز کردن پنجره ها و درب ها کودکان را از محل دور کرده تا هوای ناسالم تنفس نکنند .
تذکر: از خاموش بودن سیستم گرمایشی و سرمایشی خود اطمینان حاصل کنید تا به وسیله آن وارد محیط نگردن

✅ قدم سوم : قوطی ماده منجمد کننده را تکان دهید

اسپری منجمد کننده در نام های تجاری مختلف و در بیشتر ابزارفروشی ها وجود دارد . هنگامی که شما یک قوطی منجمد کننده می خرید ، باید به خوبی آن را تکان داده و سپس با فاصله (30 سانتیمتر عقب تر ) از سطح اپوکسی اسپری کنید . از درست گرفتن قوطی اسپری اطمینان حاصل کنیدکه به صورت چکه ای و مایع خارج نگردد.

✅ قدم چهارم : منجمد کننده را بر روی اپوکسی اسپری کنید

اسپری به هر سطحی پاشش شود سریعاً دمای آن را پائین می آورد. بعد از اسپری کردن، رزین اپوکسی منجمد شده و شکننده می شود. دست های خود را دور از محل اسپری شده نگهدارید و دوباره از سالم بودن عینک و دستکش قبل از انجام کار اطمینان حاصل کنید.

تذکر : به کودکان اجازه نزدیک شدن به محل را ندهید.

✅ قدم پنجم : خرده های اپوکسی شکسته را دور بریزید

از یک کاردک پلاستیکی یا با ضربه به کمک چکش برای خرد کردن استفاده کنید. اپوکسی باید به اندازه کافی سرد باشد تا کریستالی گردد و بشکند. کریستال ها را با خاک انداز جمع کرده و دور بریزید.

تذکر : مراقب باشید هنگام ضربه زدن به اپوکسی خسارتی به سطح وارد نگردد، اگر اپوکسی درهم نشکست مواد منجمد کننده بیشتری اسپری کنید.

کارگاه سازه های چوب و رزین (وودگلس)

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش سازه های چوب و رزین(وودگلس) ، است . آکادمی معماری داخلی آرت کانر با برگزاری کارگاه سازه های چوب و رزین(وودگلس) به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند ، پس از پایان دوره ، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند

سر فصل های آموزش دایموندگلس شامل :

✨ قالب بندی سیلیکونی مخصوص زیور آلات .
✨ آموزش ساخت قطعات تزئینی و دکوری با رزین اپوکسی .
✨ آموزش ساخت زیور آلات رزین اپوکسی .