لوازم مورد نیاز برای طراحی سیاه قلم

لوازم مورد نیاز برای طراحی سیاه قلم : می توان گفت طراحی سیاه قلم یکی از زیباترین شاخه های هنرهای تجسمی می باشد که در واقع می توان آن را به نوعی مادر نقاشی های دو بعدی بر روی سطوح کاغذ ، مقوا ، بوم و … دانست ، چرا که در طراحی سیاه قلم ، مخصوصا زیر شاخه طراحی چهره ، شما بیشتر از همه با نورها و سایه ها و حجم پردازی سر و کار دارید .البته باید بگوییم که در این میان طراحی و نحوه در دست گرفتن قلم تا رقص و هارمونی خطوط بر روی سطح دو بعدی کاغذ ، بسیار نقش مهمی دارد و همیشه در اولویت برای طراحی با سیاه قلم قرار دارد.هنرمند برای طراحی سایه قلم و  یک اثر هنری خاص و زیبا به ابزار و وسایل خاصی نیاز دارد. در این مطلب تلاش می کنیم که به بررسی لوازم مورد نیاز برای طراحی سیاه قلم بپردازیم. پس اگر از علاقه مندان به رشته طراحی با سیاه قلم هستید خواندن این مقاله را از دست ندهید:

لوازم مورد نیاز برای طراحی سیاه قلم

سعی کرده ایم در این قسمت از مقاله به معرفی لوازم مورد نیاز برای طراحی سیاه قلم که قبل از شروع به کار طراحی سیاه قلم چهره باید تهیه کنیدبپردازیم. وسایلی که برای طراحی سیاه قلم  توسط هنرمندان و هنرجویان معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد، لوازمی هستند که به راحتی در بازار کشور ما پیدا می شود و سختی چندانی ندارد و نیاز به گشتن زیاد و خریداز جاهای مخصوصی نمی باشد.

طراحی سیاه قلم یکی از تکنیک‌های زیبا و پرطرفدار نقاشی مخصوصا نقاشی چهره انسان می باشد. که در این چند دهه خیلی مورد استقبال هنر دوستان زیادی قرار گرفته شده است. با توجه به آثار باقی مانده از قرن هفتم هجری، مشخص است که از این تکنیک استفاده می کردند اما اینکه تاریخچه دقیق آن چیست، اطلاعات دقیقی در دسترس ما نمی باشد و متاسفانه ما اطلاعات خاصی در این باره نداریم

لوازم مورد نیاز برای طراحی سیاه قلم که معمولا برای طراحی یک مدل استفاده می‌شود، متفاوت می باشد. اما در اینفهرستی که دربرای شما در ادامه بیانمی کنیم، تمامی ابزار سیاه قلم  را معرفی کرده ایم که شامل موارد زیر می باشد:

لوازم مورد نیاز برای طراحی سیاه قلم

لوازم مورد نیاز برای طراحی سیاه قلم

قلم مو Brush

یکی از وسایل مورد نیاز سیاه قلم که بسیار کاربردی و الزامی است قلم مو به انگلیسی Brush نام دارد. در طراحی سیاه قلم برای محو کردن سایه ها و در کل سایه زدن یا استفاده از پودر ذغال و پودر کف دریا از قلمو با سایزهای مختلف استفاده می‌شود

مداد کنته Conte Pencil

مداد کنته یکی دیگر از وسایل مورد نیاز سیاه قلم ، در جنگ ناپلئون به دلیل نبود گرافیت کشف شد. در طراحی به مداد کنته به انگلیسی Conte Pencil یا Charcoal Pencil یا Conte Drawing Pencil می گویند. با افزودن رنگدانه ها به رنگ های مختلف مداد کنته رنگی تولید می شود که دارای رنگ بندی گسترده ای است. مدادهای معمولی دارای مغزی از جنس گرافیت هستند. بر خلاف مدادهای معمولی، مغزی مداد کنته از جنس زغال است. برای طراحی سیاه قلم از مداد کنته سافت و مدیوم و هارد برند فابرکاستیل استفاده کنید.
ویژگی مداد کنته در اثر مات و غیر شفافی است که بر روی کاغذ می گذارد. به دلیل هسته رغالی، اثر آن بر روی سطح کاغذ یا مقوا براق نیست.

زغال Charcoal و پودر زغال

در تکنیک هایی مانند سیاه قلم فتورئال یا سیاه قلم هایپررئال ، از زغال و پودر زغال آن برای طراحی استفاده می‌شود. در طراحی به زغال به انگلیسی Charcoal گفته می شود. زغال سیاهی مطلق و مخملی شکلی را به طرح می‌بخشد. علاوه بر آن پهنای بیشتری نسبت به مداد دارد. این وسیله از مواد طبیعی ساخته می‌شود. برای کشیدن سایه‌ها و طرح‌های وسیع کاربرد دارد، اما برای کشیدن جزئیات ناتوان است.

طراحی با زغال موجب ایجاد طرح‌هایی واقعی‌تر و احساسی‌تر می‌شود. زغال را معمولاً با سوزاندن چوب در شرایط کم اکسیژن تهیه می‌کنند. دلیل سختی و نرمی ذغال ها به این دلیل است که در کنار چوب سوخته شده از نوعی واکس و روغن هم استفاده می‌شود. که بنا به درصد استفاده از آن‌ها زغال نرم و سخت می‌شود. برای طراحی سیاه قلم از زغال با برند کرتاکالر نوع اکستراسافت استفاده کنید.

پاک کن Eraser

در طراحی سیاه قلم به پاک کن به انگلیسی Eraser گفته می شود که در طراحی سیاه قلم چهره یکی از ابزارهای مهم است. حتی برای یک طراح حرفه ای هم ممکن است مواقعی پیش بیاید که خطی را اشتباه رسم کرده باشد یا سایه ای را بیش از حد تیره کرده باشد. حتی ممکن است برای ایجاد برخی جلوه ها بی آنکه اشتباهی رخ داده باشد نیاز باشد از آن استفاده کند. پاک کن دارای انواع مختلفی بوده و طرز کار هریک متفاوت است:

پاک کن صابونی Art Gum Eraser
پاک کن معمولی لاستیکی Rubber Eraser
پاک‌کن معمولی وینیل Vinyl Eraser
پاک کن مثلثی فکتیس Factis
پاک کن مدادی یا پاک کن فرچه ای Pencil Eraser
پاک کن اتودی یا پاک کن فشاری Mechanical Eraser
پاک‌کن برقی یا پاک کن شارژی Electric Eraser
پاک کن خمیری
محو کن Blending Stump

یکی از وسایل مورد نیاز سیاه قلم و کاربردی برای کشیدن نقاشی سیاه قلم و در کل برای طراحی، محو کن است. به محو کن به انگلیسی Blending Stump یا Belnding Tool می گویند. این وسیله برای محو کردن خطوط، سایه‌ها و گاهی هم برای ایجاد خطوط جدید و بافت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. محو کن ، کاغذ لوله‌ای شکل و فشرده شده‌ای است که با کمک دستگاه‌های مدرن به صورت مداد در آورده شده و در دو سایز موجود است

کاغذ پوستی Parchment Paper

یک کاغذ نازک از جنس سلولوز است که از عبور برگه کاغذ نازک شده از یک محیط اسید سولفوریک یا کلرید روی تهیه می شود. این کاغذ دارای دو نوع براق و مات است که در طراحی سیاه قلم نتها از نوع مات آن استفاده می شود و نباید اشتباها نوع براق آن را خریداری کنید. نوع براق در صنعت شیرینی پزی استفاده می شود که به آن کاغذ کیک پزی هم گفته می شود.

در طراحی سیاه قلم چهره به کاغذ پوستی به انگلیسی Parchment Paper گفته می شود.

مقوای طراحی

مقوای مورد استفاده می‌تواند اشتنباخ باشد یا مقوای فابریانو الر ۲۲۰ گرم. مقوای فابریانو الر Fabriano Elle Erre در یک سمت دارای حالت راه راه است و در سمت دیگر صاف و یکنواخت است و هیچگونه برجستگی ندارد. اما مقوای اشتنباخ Steinbach دارای رنگ کرم رنگ بوده که با استفاده از کنته سفید روی آن به رنگ آبی دیده می‌شود. برای طراحی سیاه قلم از برند فابریانو ۲۲۰ گرم استفاده کنید.

کاتر Cutter

کاتر یا ابزار برش، وسیله کاربردی و بسیار مفیدی است که هر هنرجوی طراحی سیاه قلم باید در جعبه ابزار خود همراه داشته باشد. از این ابزار برای تیز کردن مداد، زغال، پاک کن استفاده خواهید کرد. هنگامی که مقوای طراحی شما بزرگتر از سایز دلخواه است، برش مقوا را با کاتر انجام می دهید.

پالت تخم مرغی Drawing Tray Color Palette

پالت تخم مرغی به انگلیسی Drawing Tray Color Palette یکی دیگر از وسایل مورد نیاز سیاه قلم است. پالت که به شکل تخم مرغی و از جنس پلاستیک است، خانه‌های کوچکی بر روی خود دارد. گاهی نیاز است که برای طرح های خود رنگ بسازیم. برای این کار ذغال سخت را با کمک سمباده یا رنده به حالت پودر در می‌آوریم. علاوه بر آن کف دریا را هم آسیاب می‌کنیم. سپس پودر ذغال را با پودر کف دریا درون پالت تخم مرغی مخلوط می‌کنیم. برای به دست آوردن رنگ مورد نظر کافی است که درصد پودر ذغال و پودر کف دریا را تغییر دهیم تا طیف وسیعی از رنگ‌های خاکستری و نقره‌ای روشن را به راحتی ایجاد کنیم.

کف دریا

کف دریا را می‌توانید به راحتی از عطاری ها تهیه کنید. کف دریا علاوه بر کاربردی که در سیاه قلم دارد، در صنعت بهداشت پوست هم کاربرد دارد. از آن برای کرم سازی و تهیه ماسک صورت استفاده می‌شود.

در نقاشی سیاه قلم و در بعضی طرح ها مایلیم که سایه روشنی داشته باشیم یا به قسمتی از طرح حجم بدهیم. در این صورت کف دریا را به صورت پودر درآورده و با پودر ذغال مخلوط کرده و به عنوان رنگ به کمک قلم مو استفاده می‌کنیم.

تخته شاسی

تخته شاسی یکی از ابزارهای طراحی است که معمولا از جنس چوب یا پلاستیک فشرده ساخته می شود و می توان از آن به عنوان زیر دستی استفاده کرد. اندازه این تخته ها معمولا با توجه به اندازه های استاندارد انواع کاغذ ساخته می شود. تخته شاسی در سایزهای مختلف ۳۰×۴۰ و ۵۰×۷۰ موجود است. که باید با توجه به کاغذ مورد استفاده جهت طراحی، سایز آن را انتخاب کنید.

چسب کاغذی Masking Tape

از وسایل مورد نیاز سیاه قلم می‌توان به چسب اشاره کرد. که کاربرد زیادی هم دارد. اما چه نوع چسبی؟ مسلماً منظور ما چسب مایع نیست. چسب کاغذی به انگلیسی Masking Tape در سیاه قلم بسیار کاربرد دارد. چسب کاغذی به دلیل جنس کاغذی و ضخامتی که دارد، به راحتی قابل جدا کردن با دست بوده و مهم‌تر از آن اینکه به کاغذ نمی‌چسبد. از چسب کاغذی برای فیکس کردن طرح و عکس استفاده می‌شود.

سمباده Sandpaper

سمباده به انگلیسی Sandpaper یا به عبارت صحیح تر سنباده ، یک ابزار مفید برای تیز کردن ابزار طراحی سیاه قلم است. سیاهرنگ پیشنهاد می کند تا از ورق سمباده ۱۵۰ ساختمانی برای تیز کردن محو کن، مداد کنته و … استفاده کنید. این عدد که نشان دهنده میزان زبری و خشن بودن سطح است باعث می شود تا لایه نازکی از سطح ابزار طراحی برداشته شود. در صورت تمایل میتوانید از سنباده های با اعداد بالاتر که نشان دهنده سطح نرم تر سمباده است استفاده کنید. یک سمباده با شاخص زبری سطح ۴۰۰ به اندازه ای نرم است که با دست کشیدن به سطح آن متوجه زبری آن نخواهید شد و احساس یک سطح بسیار نرم و صاف خواهید کرد.

مداد تراش Pencil Sharpener

مداد تراش به انگلیسی Pencil Sharpener وسیله ای است که حتما قبلا بارها از آن استفاده کرده اید. بنا به نوع مارک و برند و سایز دریچه ورودی مداد متفاوت هستند. جالب است بدانید که طیف وسیعی از مداد تراش ها در بازار وجود دارد و شما باید حین خرید تراش مناسب برای طراحی سیاه قلم حتما به این موضوع توجه کنید. تراشی که انتخاب می کنید باید تیغه ای تیز و یکنواخت و سالم داشته باشد. جنس این تیغه از فولاد ضد زنگ است که در نمونه های ارزان و بی کیفیت از آهن عادی ساخته می شود که به راحتی با قرار گیری در رطوبت محیط زنگ میزند و غیر قابل استفاده خواهد شد.

بهتر است یک تراش رومیزی و ۲ تراش دستی در سایز های متفاوت با جنس تیغه خوب تهیه کنید. همچنین حین خرید مداد تراش حتما به شیب و زاویه قرار گیری تیغه تراش توجه کنید.

پنبه Cotton

پنبه سفید بهداشتی از جمله وسایل مورد نیاز سیاه قلم است که برای محو کردن سایه ها در موارد زیادی کاربرد دارد. حتما یک بسته پنبه تمیز و سفید در کنار دیگر ابزار خود به همراه داشته باشید. این ابزار ساده به شما کمک میکند که بتوانید به راحتی بخش هایی از طرح را که نیاز به محو گسترده و یکنواخت در سطح دارند به خوبی اجرا کنید.