علائم کمبود کود آهن در محصولات کشاورزی

علائم کمبود کود آهن در محصولات کشاورزی : کمبود آهن عامل محدود کننده ای می باشد در رشد گیاهانی که محصول بار می دهند. آهن از نظر مقادیر زیادی در خاک وجود دارد ، اما در دسترس بودن آن برای گیاهان معمولاً بسیار کم می باشد و به همین دلیل کمبود آهن یک مشکل بسیار شایع در محصولات و درختان میوه است. یکی از راه های جلوگیری از کمبود آهن در گیاهان مصرف کود آهن می باشد بنابراین انواع کود های آهن در عرصه کشاورزی جهت بهبود و تامین مواد مورد نیاز تامین می شود تا گیاهان و درختان محصولات خوبی را بار دهند و با افزایش محصولات باعث سودآوری برای کشاورزان شوند. شاید این سوال برای شما مطرح باشد که از کجا متوجه شویم که گیاهان و درختان و محصولات دچار کمبود آهن می باشند.اگر می خواهید به پاسخ این سوال دست پیدا کنید به شما توصیه می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید که باهم به بررسی علائم کمبود کود آهن در محصولات بپردازیم:

نقش آهن در کشاورزی

آهن در ساخت کلروفیل، تولید کربوهیدرات‌ها، تنفس، احیاء شیمیایی نیترات و سولفات، تبدیل ازت نتیراته به اسیدهای آمینه، نقش حیاتی را ایفا می کند و یکی از عناصر ضروری برای گیاهان می باشد و نقش اساسی در ساختمان کلروپلاست دارد. در گیاهان سبز، اغلب میان سطح آهن و مقدار کلروفیل همبستگی مناسبی وجود دارد و گیاهانی که به خوبی از آهن برخوردارند دارای کلروفیل بیشتری هستند.

علائم کمبود آهن در گیاهان

در اثر کمبود آهن، پروتئین گیاه کاهش و همزمان با آن مقدار ترکیبات نیتروژن آلی قابل حل افزایش می‌یابد. همچنین بین آهن و روی در محیط ریشه رقابت وجود داشته و با افزایش میزان روی، از جذب آهن جلوگیری می‌گردد.

علائم مشخصه کمبود آهن که به صورت کلروز (سفید شدن بین رگبرگ‌ها در برگ‌های جوان) می‌باشد در اکثر محصولات زراعی، باغی کشور مشاهده می‌شود. ازدیاد آن باعث ایجاد نقطه‌های قهوه‌ای بخصوص در برگ‌های پیر می‌شود.

علائم کمبود کود آهن در محصولات کشاورزی

علائم کمبود کود آهن در محصولات کشاورزی

کود آهن

کمبود آهن عامل محدود کننده رشد گیاه است. آهن از نظر مقادیر زیادی در خاک وجود دارد ، اما در دسترس بودن آن برای گیاهان معمولاً بسیار کم است و بنابراین کمبود آهن یک مشکل شایع است. گیاهان می توانند کمبود آهن را از طریق مصرف کود آهن جبران کنند برای همین انواع کود های آهن در عرصه کشاورزی جهت بهبود و تامین مواد مورد نیاز تامین می شود.

مدیریت کمبودهای آهن در محصولات کشاورزی

هنگامی که کمبود آهن مشخص شد ، می توان با استفاده از اسپری شاخ و برگ آهن در کوتاه مدت درمان کرد اما بهترین مسیر عملی پیشگیری است. بنابراین ، کشاورز باید علت واقعی کمبود را شناسایی کرده و آن را معالجه کند تا از بروز این مشکل در آینده جلوگیری کند.غالباً ، کمبود آهن نشان دهنده ی کافی کافی آهن نیست. همچنین ممکن است مربوط به شرایط مختلفی باشد که ممکن است در دسترس بودن آهن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال: سطح کربنات در خاک ، شوری ، رطوبت خاک ، درجه حرارت پایین ، غلظت عناصر دیگر (به عنوان مثال ریزگردهای رقابتی ، فسفر ، کلسیم) و غیره. ارزيابي اين عوامل و تصحيح آنها مي تواند صرفه جويي زيادي را صرف كاربردهاي آهن ناكارآمد و غير ضروري كند.

مهمترین علائم کمبود کود آهن در محصولات کشاورزی

کمبود آهن که به آن کلروز آهن یا کلروز آهک نیز گفته می شود ، با زرد شدن برگها در بین رگه های سبز تیره شروع می شود و به برگ عنکبوتی می بخشد. با گذشت زمان ، برگها سفیده تر می شوند و دوباره می میرند ، که درنهایت باعث لکه دار شدن و از بین رفتن کل گیاه می شود. متأسفانه ، این علائم همچنین ممکن است به دلیل کمبودها و شرایط دیگر ایجاد شود ، بنابراین مهم است که اطمینان حاصل کنید که تشخیص صحیح دارید. اولین قدم در تشخیص و درمان کلروز آهن ، انجام آزمایش خاک است. مرکز گسترش کشاورزی شما می تواند در آزمایش خاک کمک کند و همچنین می توانند یک نمونه برگ را آزمایش کنند تا مشخص شود کدام ماده معدنی از بین رفته است. در حالی که ممکن است متوجه شوید خاک شما در واقع فاقد آهن است ، ممکن است مشکل ناشی از:

خاک قلیایی : هنگامی که pH خاک بیش از ۷ یا بیشتر شود ، بسیاری از گیاهان نیز قادر به جذب آهن نیستند. این اتفاق گاهی اوقات به طور تصادفی اتفاق می افتد . تصحیح pH خاک ، جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد و ممکن است تمام اصلاحات مورد نیاز شما باشد.

عدم تعادل مواد معدنی: خیلی چیزهای خوب نیز می توانند مشکلاتی به وجود آورند. خاک شما ممکن است بیش از حد برخی از مواد معدنی و برخی دیگر به اندازه کافی نباشد ، و این باعث می شود محلول بسیار پیچیده تر شود. به سادگی افزودن آهن کمک نمی کند مگر اینکه توازن معدنی کلی در خاک را اصلاح کنید. این امر به ویژه می تواند در خاک های رسی مشکل ایجاد کند ، جایی که مواد مغذی کمیاب هستند و ممکن است از مواد آلی و میکروب های کافی برای جذب مناسب برخوردار نباشند.

نحوه استفاده از کود آهن برای درختان

راه های پیشگیری از کمبود آهن در گیاهان کاهش عوامل محیطی تاثیر گذار در کمبود آهن کنترل اسیدیته (pH) با آب آبیاری استفاده از کودهای آلی مصرف کود های معدنی آهن دار رعایت اصول صحیح زراعی و برای درمان این عارضه می‌توان از کود های آهن کلاته و یا کودهای ترکیبی آهن دار به همراه اصلاح کننده هایی که اسیدیته آب را کنترل می‌کنند مثل هیومیک اسیدها فولویک اسیدها و سولفات‌ها استفاده کرد.

برخی از مواد موجود در خاک باعث می‌شود تا آهن مورد نیاز جذب گیاه نشود. یکی از این عوامل وجود آهک در خاک است.در کشور ما خاک‌ها بسیار آهکی بوده و کمبود آهن برای گیاهان بسیار زیاد است. زمانی که در آبیاری غرقاب کردن گیاهان مورد توجه باشد تهیوه مناسبی صورت نمی‌گیرد و به همین جهت آهن گیاهان کاهش پیدا کرده و با زرد شدن برگ‌های گیاهان خود را نشان می‌دهد.

استفاده کردن بی رویه از کودهایی نظیر فسفر نیز از علت‌های دیگر کمبود آهن است. بهتر است برای اینکه از کمبود آهن در گیاه جلوگیری شود اقداماتی که به کاهش آن کمک می‌کند را کمتر کرد. در واقع برای بهتر شدن رشد گیاه و جلوگیری از هر گونه کمبود مواد مغذی نیاز است که علت‌های ایجاد آن را از بین برد.

با وجود متخصصین کشاورزی استفاده کردن از مواد و کودها به صورت خودسرانه دیگر کم کم از میان رفته است. چرا که برای هر مشکلی نیاز است با متخصص آن شغل صحبت کرده و یک اقدام کاملاً عاقلانه‌ای را در این زمینه انجام داد. گیاهان و درختان نیز به عنوان جاندارهایی که می‌توانند از اکسیژن تغذیه کنند نیازمند راه کارهای کاربردی هستند. بهتر است برای مشکلات ایجاد شده در گیاهان با متخصصین آن تماس بگیرید.

استفاده از کودهای آهن تنها در زمین‌هایی که کمبود آهن در آن بسیار بالا است توصیه می‌شود و در زمین‌های دیگر در صورت نیاز با مقدار کمتر می‌توان از این ماده مغذی برای رشد و کمک به تقویت کلروفیل برای سبزینه‌ی گیاهان استفاده نمود.

کود آهن جامد را چگونه استفاده کنیم؟

کود آهن تولید شده به دو صورت مایع و جامد به دست کشاورزان می‌رسد. هر کدام از این محصولات برای اینکه بر روی گیاه تأثیر گذار باشند روش‌های مختلفی برای استفاده دارند که باید بر روی جعبه‌ی آن هک شود. در صورتی که بر روی محصول و یا در داخل جعبه‌ی آن اطلاعاتی در رابطه با چگونگی استفاده از قرار داده نشده بود از طریق مرکز خریداری شده چگونگی استفاده و مقدار مصرف آن را دریافت کنید.

مصرف بیش از اندازه‌ی هر نوع کودی می‌تواند به ساختار گیاه آسیب وارد کند. استفاده از کود آهن به مقدار زیاد نیز می‌تواند باعث مسمومیت گیاه شده و عوراض زیادی برای آن بر جای بگذارد. کودهای جامد را می‌توان با مایع مانند آب مخلوط کرده و به کمک آب پاش بر روی گیاهان پاشید. ولی برای اینکه تاثیر بیشتری داشته باشد بهتر است آن را در زیر خاک پنهان کرده تا به مرور مواد مغذی آن وارد خاک شده و گیاه در گذر زمان و طی مراحلی از آن استفاده کند.

کود مایع هم می‌تواند به صورت پاشیدن بر روی گیاه مورد استفاده قرار بگیرد. برای تأثیر گذار تر بودن این محصول باید در تایم و زمان مناسبی این محل را به کار برد.با توجه به مطالب ارائه شده بهترین زمان استفاده از کود مایع، زودتر از طلوع آفتاب است.

قیمت کود آهن چند است؟

کود آهن یکی از موادی است که برای رشد گیاه و درخت در کشاورزی بسیار ضروری می باشد. به همین دلیل کشاورزان باید به این مضوع دقت داشته باشند تا در صورت نیاز محصول این ماده را به آن اضافه کنند.

همانطور که گفتیم کود آهن به صورت مایع و جامد تولید می‌شود که هر یک به صورت جداگانه و یک دستور العمل خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت تأثیر زیادی در کیفیت ندارد تنها باید کودی را خریداری کرد که از نظر سازمان بهداشت و دارو و همچنین سازمان کشاورزی مورد تأیید باشد.

قیمت کودهای آهن با توجه به برند تولیدی آن متفاوت است. در بازار خرید و فروش کود، می‌توان این محصول را در برندهای شرکت اسپانیایی، بلژیک، فرانسه و … خریداری نمود. با توجه به این موضوع باید دقت داشت تا یک کود مناسبی خریداری کرد.در بازار از کودهای اسپانیایی به خوبی یاد می‌شود ولی با این حال قیمت تمام شدهٔ آن بسیار بالاتر از دیگر کودها است. برای خرید کود باید به مقدار اورتو کود توجه شود. چرا که هر چقدر این مقدار بالاتر برود قیمت کود نیز افزایش پیدا می‌کند.بهترین مکان برای خرید کود آهن فروشگاه‌های محصولات کشاورزی است. این فروشگاه‌ها زیر نظر اداره کشاورزی فعالیت خود را انجام می‌دهند و می‌توان یک محصول مناسبی را از این مکان‌ها خریداری نمود. لازم است این نکته را بیان کنیم که کودهای آهن در بسته بندی‌های حداکثر یک کیلویی آماده شده و در کارتن به تعداد ۱۰ تا ۱۴ عدد جاگذاری می‌شوند.

خرید کود آهن آنلاین

امروزه با پیشرفت علم وتکنولوژی خرید اینترنتی و خرید آنلاین کودآهن یک روش بسیار ساده می باشد و در عین حال با ویژگی‌های خاص است. شما می‌توانید در صورت نیاز به عمده‌ای از محصولات با کارشناسان فروش هیراکود در تماس باشید و یا اینکه در حد نیاز خود از طریق اینترنت سفارش خود را ثبت نمایید تا محصول مورد نظر با سرعت بیشتری به دست شما برسد.اگر شما نیز جز کشاورزان باشید و محصول برای شما اهمیت داشته باشد مطمئناً برای کمبودهای گیاهان خود همیشه به دنبال راه حل‌های مناسب هستید. در واقع هر مشکلی که در گیاه و درخت ایجاد می‌شود را می‌توان با کمک کودهای ارگانیک و یا شیمیایی رفع نمود. کود آهن جز پر اثرترین مواد مغذی است که مورد استفاده در باغات و برای گیاهان به کار برده می‌شود.لازم است به این نکته اشاره کنیم که کود آهن را نباید با توجه به نظر خود مصرف کرد. استفادهٔ بی رویه از کودها می‌تواند باعث مسمویت گیاه شده و عوراض زیادی برای آن داشته باشد. قبل از هر اقدامی پیشنهاد می‌شود با یک تعاونی و مهندس کشاورزی مشورت کنید.برای خرید آنلاین کود آهن می توانید به فروشگاه اینترنتی هیراکود مراجعه کنید.