آیا ویروس کرونا از طریق فیلتر هوا کابین منتقل میشود؟

آیا ویروس کرونا از طریق فیلتر هوا کابین منتقل میشود؟ همانطور که از نام فیلتر هوای کابین مشخص است وظیفه تصفیه هوای ورودی به کابین را بر عهده دارد . هوای مورد نیاز کابین معمولا در هنگامی که شیشه ها بسته باشد از دریچه های هوا وارد کابین می گردد. این هوای ورودی ممکن است بصورت عادی یا در حین کارکرد سیستم های تهویه نظیر بخاری و کولر به کابین خودرو راه یابد از این رو محل قرار گیری این قطعه باید پس از فن خودرو باشد تا بتواند هوای ورودی را بطور کامل تصفیه و پاک ساز نماید. حال در این ایامی که کرونا گریبان گیر افراد شده و در هوا معلق می باشد و منظر طعمه ای برای آلوده کردن می باشد می خواهیم بدانیم آیا ویروس کرونا از طریق فیلتر هوا کابین منتقل میشود؟ یا خیر برای گرفتن پاسخ به این سوال تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آیا ویروس کرونا از طریق فیلتر هوا کابین منتقل میشود؟

فیلتر هوای کابین با ترکیب کاغذفیلتر با ذرات بسیار کربن فعال قدرت تصفیه هوا و جذب آلودگی های محیطی را افزایش داده و یکی از گران قیمت ترین فیلترها در خودرو می باشد به گونه ای که حتی در آلوده ترین شرایط همچون مجاورت در کنار یک خودروی دیزل هنگام تنظیم مکش هوا از بیرون کوچکترین تغییر در کیفیت و بوی ورودی مشاهده نمی شود.حا انکه اگر این فیلتر هوای کابین تقلبی بوده و یا با کیفیت باشد و مدتی است که به تعویض ان اقدام نکرده اید و آلوده کثیف باشد نیز می تواند عملکرد صحیحی داشته باشد؟ بدون لحظه ای تردید باید گفت : خیر.بد نیست بدانید که  فیلتر آلوده و کثیف باعث انتقال ویروس کرونا میشود و به راحتی سلامتی افراد داخل خودرو را به خطر می اندازد به همین دلیل در این ایام کارشناسان توصیه می کنند برای حفظ سلامت خود و سرنشینان خودرو با رعایت نکات بهداشتی به تعویض فیلتر خود اقدام کنید و فیلتر جدید بخرید و در خرید فیلتر هوای کابین خود دقت کنید تا جنس تقلبی خردیاری نکرده باشید که خودش یکی از تهدی کننده های سلامت شما در برابر ویروس کرونا می باشد.

آیا ویروس کرونا از طریق فیلتر هوا کابین منتقل میشود؟ فیلتر هوا

آیا ویروس کرونا از طریق فیلتر هوا کابین منتقل میشود؟

آیا جنس فیلتر هوا کابین در انتقال ویروس کرونا موثر است؟

فیلتر کابین مانند همه فیلتر های هوای از کاغذ چین خورده تشکیل شده است اما نکته مهم در خصوص فیلتر های کابین جنس این کاغذ است. متاسفانه در کشورهایی نظیر ایران که نظارت خیلی دقیقی وجود ندارد متریال مصرف شده برای ساخت فیلتر کابین کاغذ های مصنوعی و پارچه های مصنوعی هستند که قابلیت جذب بالایی ندارد. قابل ذکر است الیاف موجود در این مواد نیز خود بعضا باعث حساسیت خواهند شد و معمولا توانایی جذب ۳۰ درصد ذرات آلاینده را دارند .اما متریال اصلی این فیلتر را کاغذ های میکرونی با قابلیت فیلتراسیون بالا تشکیل می دهند تا از ورود هرگونه ذره با هر اندازه جلوگیری نماید .از همین رو فیلتر کابین را باید یکی از گرانترین فیلتر های خودرو محسوب کرد. پس اگر این فیلتر را ارزان تهیه کردید مطمئن باشید که فیلتر فوق فیک است.

با توجه به مطالبی که در خصوص جنس فیلتر هوا کابین گفته شد متوجه شدید که جنس فیلتر هوای کابین در انتقال ویروس کرونا بی تاثیر نمی باشد و اگر فیلتر هوای کابین خودرو از جنس تقلبی و بی کیفیت ساخته شده باشد می تواند ناقل ویروس کرونا به سرنشینان خودرو باشد. پس لازم است در این ایام برا حفظ جان خود و افراد خانواده و سرنشینان خودرو در خرید فیلتر هوای کابین خود دقت کنید و هر فیلتر هوایی را با قیمت اندک خریداری نکنید.

ویروس کرونا چند ساعت روی سطح فیلتر هوای کابین دوام می‌آورد؟

در حالی که ویروس کرونا به صورت گسترده در جهان شیوع پیدا کرده است، دانشمندان و محققان در آزمایشگاه‌ها در تلاشند تا میزان ماندگاری این ویروس را در محیط طبیعی و روی اشیای مختلف مانند فیلتر هوای کابین تخمین بزنند امری که به افراد کمک خواهد کرد تا اقدامات مراقبتی بیشتری به عمل آورند و بتوانند بیشتر از مبتلا شدن به ویروس کرونا در امان بمانند.

تا به اینجا محققان بریتانیایی دریافته‌اند که اگر فردی عطسه یا سرفه کرد، ویروس کرونا پس از خروج از بدن فرد می‌تواند در حالت قطرات ریز تا سه ساعت در محیط دوام بیاورد. این قطرات ۱ تا ۴ میکرومتری که ۳۰ برابر کوچک‌تر از پهنای یک تار موی انسان هستند می‌توانند در جریان هوا جابجا شوند و افراد را مبتلا سازند.

این بدین معناست که در یک سیستم تهویه، ولو آنکه مجهز به فیلتر هوا نیز نباشد، ویروس در نهایت چندین ساعت می‌تواند در هوا منتشر شود. پس ویروس کرونا بر روی سطح فیلتر هوای کابین چندین ساعت زنده است و می تواند باعث انتقال بیماری شود.

در مورد دستگیره‌ها نیز باید گفت دستگیره‌های مسی سریعتر از هر سطح دیگری ویروس کرونا را از کار می‌اندازند. محققان دریافته‌اند که کرونا روی فلز مسی نهایتا چهار ساعت می‌تواند دوام می‌آورد.

در همین حال پژوهشگران «موسسهٔ ملی آلرژی و بیمارهای عفونی آمریکا» می‌گویند کرونا روی پلاستیک و استیل بیشتر از هر سطح دیگری قابلیت انتقال خود را حفظ می‌کند. یعنی ۲ تا سه روز این ویروس همچنان روی سطح پلاستیکی «زنده» باقی می‌ماند.

همچنین بنابر تحقیقات متفاوتی که تا کنون انجام شده است، ویروس کرونا می تواند تا بیست و چهار ساعت روی گوشی‌های هوشمند و صفحه نمایش آن‌ها دوام بیاورد. پژوهش‌های دیگر این عدد را تا ۹۶ ساعت هم برآورد می کنند.

نظر کارشناسان درباره انتقال ویروس کرونا از طریق فیلتر هوا ماشین

در آخر می توانیم بگوییم فیلتر هوای کابین خودرو مانند ماسک عملکرده و مانع رسیدن گرد و غبار و ویروس به داخل خودرو می باشد حا انکه اگر خود ماسک آلوده و کثیف بالشد یا ناقلی برای بیماری کویید۱۹ بحساب نمی آید؟ بله همانطور که ماسک الوده باعث انتقال بیماری به انسان می شود فیلتر هوای الوده کابین نیز منتقل کننده ویروس می باشد. در این با خرید فیلتر هوای کابین جدید و تعویض به موقع فیلتر هوای کابین ضامن سلامتی خود و افراد خانواده تان در برابر کرونا باشید.